g
Zetky

 

 

Ukázka využití Evergreenů při modelování nákladních vozů


Rozpracované vozy v provedení s budkou i bez budky. Vůz bez budky ještě nemá doplněny všechny detaily.

Obrázky ukazují stavbu modelů historických zavřených vozů pro velikost H0 (1:87). Základní díly vozů byly vyrobeny z polotovarů Evergreen. Stěny vozové skříně jsou zhotoveny z desek modelujících prkna, v tomto případě s roztečí 1.3 mm (EV 4050 nebo EV 2050), sloupky jsou z hranolů - silnější rohové sloupky z EV 133 (0.75 x 1.5 mm), ostatní jsou z EV 132 (0.75 x 1 mm). Spodek vozu je z desky EV 4100 (prkna s roztečí 2.5 mm), rám vozu je z U profilů výšky 2.5 mm (EV 263) a 1.5 mm (EV 261). Střecha je ze dvou vrstev hladké desky o tloušťce 0.38 mm. Sestava vedení dvojkolí (ložisko, vypružení a rozsochy) je z odlitku, madla jsou zhotovena z drátu, drobné detaily jsou leptané (obrázky leptů a dalších dílů).

Předlohou těchto modelů jsou zavřené vozy vyrobené kolem roku 1900. Později byly u ČSD označeny řadou Zl a čísla měly z intervalu začínajícího na 1-88...

Ke stavbě tohoto modelu je dostupný návod (měl by tu být ke stažení, ale zrovna jsem ho nemohl najít). Je to v podstatě střih, který se nalepí přímo na desky Evergreen a po vyříznutí dílů se papír sloupne. Dále návod obsahuje sestavný výkres a stručné povídání. V případě střihu je důležité zaručit, aby byl vytištěn v přesném měřítku. Obtisky, leptané a lité díly lze objednat od autora návodu. Kromě zmíněného návodu na vozy v měřítku H0 připravil autor také hračičku ve velikosti Z (ke stažení zde).


Model vozu s brzdařskou budkou připravený ke stříkaní.


Podsestavy vozů v různém stadiu rozpracovanosti.


Detail spodku vozu.


Hotové vozy.

Fotografie pro tuto stránku poskytl Vlastimil Lepieš. Případným zájemcům je ochoten poskytnout podrobnější návod i doplňkové leptané a lité díly.

nahoru
Bouda
Zetky
Příhradový most

Lepty pro Zetky

 

 

Home ] Bouda ] [ Zetky ] Příhradový most ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.