Lodní šrouby

 

 

Mosazné lodní šrouby Raboesch

Raboesch Precision Engineering patří mezi přední výrobce kvalitních lodních šroubů pro modeláře. Sortiment je až neuvěřitelně bohatý - desítky typů šroubů, každý v řadě velikostí... katalog lodních šroubů má kolem 500 položek.


(obr. Raboesch)

Vyrábějí se lodní šrouby dvoulisté až sedmilisté, s jmenovitým průměrem od 20 mm do 130 mm. Vyrábějí se šrouby pravotočivé i levotočivé, šrouby s různým tvarem lopatek (rozlišené písmeny A, B, C a D). V nabídce se najdou lodní šrouby pro pufající parníčky i pro rychlolodě. Sedmilisté šrouby vhodné pro ponorky, letadlové lodě a další plavidla citlivá na vibrace a kavitaci a jiné speciality.

řady lodních šroubů

Lodní šrouby, které mají stejný počet listů a tvar lopatek, které se ale mohou lišit co do velikosti, nebo smyslu otáčení (pravotočivé a levotočivé šrouby) tvoří společnou typovou řadu. Řadu tedy tvoří lodní šrouby, které tvarově vypadají stejně, ale jsou různě velké. Každá řada je vhodná pro použití na určitých kategoriích lodí (podle typu lodi, požadované rychlosti, charakteristiky pohonu, s ohledem na vibrace, kavitaci atd.). Z řady vhodné pro loď, kterou modelujete, vyberete lodní šroub odpovídající velikosti.

Řady jsou rozlišeny trojcifernými čísly 145 až 185 a v roce 2010 je v nabídce Raboesch 18 různých typových řad šroubů. Naše nabídka je také rozdělena podle těchto řad. Stručná charakteristika jednotlivých řad je v následující tabulce. Odkazem z tabulky se můžete dostat na podrobnější přehled jednotlivých řad lodních šroubů (obsahuje dostupné velikosti, jejich technické parametry a ceník). Na tyto přehledy se rychlou cestou dostanete také přímo z úvodní stránky pro lodě (přes příslušné ikonky).

Různé řady se od sebe odlišují počtem a tvarem listů. Šrouby jsou dvoulisté až sedmilisté. Čtyři základní tvary listů rozlišujeme písmeny ABCD: A - běžné, D - se zvětšenou plochou, C - kroucené, B - kroucené štíhlé. Zvláštním případem je šroub řady 149 zvlášť navržený pro použití v dýze (a formálně přiřazený ke tvaru A). V některých případech se vyrábějí dvě řady se stejným počtem i tvarem listů, které se liší nějakým jiným parametrem (např. průměrem náboje).

přehled řad lodních šroubů Raboesch

ukázka (obrázek lze zvětšit - foto Raboesch)

 

řada (odkaz na přehled a ceník)

charakteristika

rozsah průměrů [mm]

145

A

Lodní šrouby vhodné pro plachetnice s pomocným motorem a pro klasické parní čluny.

30-50 mm

154

C

Moderní dvoulisté šrouby pro plachetnice s pomocným motorem a pro přívěsné motory.

40-55 mm

146

A

Lodní šrouby používané pro osobní lodě se dvěma šrouby (do roku 1940), pro nákladní lodě, přístavní remorkéry, výletní jachty a klasické rybářské čluny.

20-130 mm

160

C

Lodní šrouby s kroucenými listy pro rychlejší lodě, u kterých je vyžadováno omezení vibrací. Používají se pro rychlé nákladní lodě včetně kontejnerových, pro zásobovací lodě, hlídkové čluny, luxusní jachty, fregaty a křižníky.

30-60 mm

156

D

Lodní šrouby s větší plochou listů pracují nejlépe při nízkých otáčkách. Hodí se zejména pro parníky, klasické rybářské čluny a motorové jachty.

20-60 mm

doplnit obrázek

162

D

Lodní šrouby dávající vysoký výkon při nízkých otáčkách, málo náchylné ke kavitaci. Používají se pro rychlé válečné lodě z období 1920-1960.

20-55 mm

147

A

Lodní šrouby používané po roce 1940 pro výkonnější lodi jako jsou: přístavní a tlačné remorkéry, rybářské, nákladní a pracovní lodi, motorové jachty a další lodě s obdobnou rychlostí.

20-130 mm

158

B

Lodní šrouby s kroucenými listy pro rychlejší lodě, u kterých je vyžadováno omezení vibrací. Používají se pro trajekty, zásobovací lodě, hlídkové čluny, luxusní jachty, fregaty a křižníky.

40-70 mm

170

C

Lodní šrouby s kroucenými listy pro rychlejší lodě, u kterých je vyžadováno omezení vibrací. Používají se pro rychlé nákladní lodě včetně kontejnerových, pro zásobovací lodě, hlídkové čluny, luxusní jachty, fregaty a křižníky.

25-70 mm

174

D

Lodní šrouby s větší plochou listů pracují nejlépe při nízkých otáčkách. Používají se pro policejní a hlídkové čluny, lodivody, torpédovky, zásobovací lodě a fregaty.

20-60 mm

doplnit obrázek

149

(A)

Zvláštní lodní šrouby s tupě zakončenými listy se používají v dýzách. Tvar šroubu vepsaný kruhovému průřezu dýzy má zvýšit dosažený průtok. Jsou určeny pro pohon remorkérů, tankerů a rybářských lodí.

30-110 mm

148

A

Pětilisté šrouby používané do sedmdesátých let na lodích osobních, rychlých nákladních, fregatách a dalších plavidlech, kde je zvýšené nebezpečí vzniku vibrací a kavitace. Po roce 1970 jsou nahrazovány šrouby s kroucenými listy.

20-70 mm

181

A

Pětilisté šrouby používané do sedmdesátých let na lodích osobních, rychlých nákladních, na fregatách a ponorkách, všude kde je zvýšené nebezpečí vzniku vibrací a kavitace. Po roce 1970 jsou nahrazovány šrouby s kroucenými listy.

55-95 mm

doplnit obrázek

168

C

Vypracované moderní lodní šrouby s kroucenými listy, poskytující vysoký výkon při středních otáčkách. Vhodné pro rychlolodě.

20-55 mm

183

C

Lodní šrouby s kroucenými listy byly vyvinuty pro rychlé lodě náchylnější ke vzniku vibrací a kavitace.

55-75 mm

172

B

Lodní šrouby s kroucenými listy byly vyvinuty pro lodě, u kterých je zvýšené nebezpečí vzniku vibrací a kavitace. Hodí se zejména pro ponorky a letadlové lodě.

40-70 mm

185

B

Lodní šrouby s kroucenými listy byly vyvinuty pro lodě, u kterých je zvýšené nebezpečí vzniku vibrací a kavitace. Hodí se zejména pro ponorky a letadlové lodě.

40-70 mm

179

B

Lodní šrouby s kroucenými listy byly vyvinuty pro lodě náchylnější ke vzniku vibrací a kavitace, jako jsou ponorky a letadlové lodě.

53-78 mm

 

naše nabídka

I když jsme se u značky Raboesch v první řadě zaměřili na profily a desky, nyní rychle doplňujeme také nabídku lodních šroubů. Vzhledem k rozsahu katalogu to bude ještě nějaký čas trvat. V roce 2010 už vedeme slušný počet lodních šroubů skladem a další budou rychle přibývat. O ty ostatní si napište, rádi je pro vás dovezeme.

Pokud vás nabídka lodních šroubů zaujala, tak napište.

nahoru
Lodní šrouby
Hřídele
Klouby
Motory
Příčný pohon
Pružné lemy

Levé - pravé
Dvoulisté A-145
Dvoulisté C-154
Třílisté A-146
Třílisté C-160
Třílisté D-156
Třílisté D-162
Čtyřlisté A-147
Čtyřlisté A-149
Čtyřlisté B-158
Čtyřlisté C-170
Čtyřlisté D-174
Pětilisté A-148
Pětilisté A-181
Pětilisté C-168
Pětilisté C-183
Šestilisté B-172
Sedmilisté B-185
Sedmilisté B-179

 

 

Home ] [ Lodní šrouby ] Hřídele ] Klouby ] Motory ] Příčný pohon ] Pružné lemy ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.