g
Depo

 

 

Třímístná rotunda

model Atlas v měřítku 1 : 160


Foto Atlas, budova na snímku je patinována (platí i pro následující obrázky).

Cihlová budova rotundy má tři stání a je vhodná pro menší i velké (po rozšíření) lokomotivní depo. Její vzhled je poměrně univerzální, sice je určena pro americké modeláře, ale po mírných úpravách může posloužit i pro stavbu evropského kolejiště (pro naše poměry se moc nehodí komíny na vnějším obvodu budovy). Úhel mezi dvěma stáními je 15º, v rotundě lze remizovat modely do délky 200 mm přes spřáhla. Kombinací více stavebnic lze postavit větší rotundu - ze čtyř stavebnic je možné vybudovat půlkruhový objekt, který bude mít 12 stání. Průměr kružnice opsané vnější zdi rotundy je odhadem asi 800 mm. Rotunda má přístavbu, která může sloužit například jako kancelář strojmistrů, a může být k hlavní budově připojena variantně na několika různých místech. Díly stavebnice vypadají pěkně, až si ji někdo sestavíte, když mi o ní napíšete více, budu rád.

Rotundu je možné doplnit točnou, kterou rovněž dodává Atlas a je popsána níže. Jistě je možné použít i jinou točnu, například točnu Walthers.

Jinou budovu rotundy, ze které postavíte ještě větší depo, dodává Walthers.


Pohled zezadu, foto Atlas.


Rotunda z nadhledu, foto Atlas.

Stavebnice získala 1. místo v anketě Model roku 2001.

Točna

K budově rotundy vyrábí Atlas také příslušnou točnu, s paprsky po 15º. Model představuje poměrně velkou točnu (průměr se mi nepodařilo zjistit), která má celou jámu zakrytou dřevěnou podlahou. Nevím jak je to v Americe, ale do evropských poměrů mi tato točna příliš nezapadá, u nás takto vypadaly spíše malé točny. Základní provedení točny má ruční pohon kličkou, která je ne zcela esteticky umístěna na obvodu, kde zabírá místo tří paprsků. Točnu je ale možné doplnit samostatně dodávaným elektrickým pohonem, který se umístí na místo kličky a zamaskuje boudou. Točna je navržena pro kolejivo Atlas.


Točna z nadhledu (zbývá zde celá řada hlav šroubů k zamaskování), foto Atlas.


Elektrický pohon točny a bouda na jeho ukrytí, foto Atlas.

Informace o aktuální nabídce stavebnic a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N

 

nahoru
Kolejivo
1´C Mogul
Alco RS-1
VO-1000
FM H-16-44
FM H-24-66
GP7
GP30
GP40
SD24
GE B23-7
GE B30-7
Dash 8-40B
Dash 8-40BW
Vozy Atlas
Depo
Autíčka

 

 

Home ] Kolejivo ] 1´C Mogul ] Alco RS-1 ] VO-1000 ] FM H-16-44 ] FM H-24-66 ] GP7 ] GP30 ] GP40 ] SD24 ] GE B23-7 ] GE B30-7 ] Dash 8-40B ] Dash 8-40BW ] Vozy Atlas ] [ Depo ] Autíčka ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.