g
1´C Mogul

 

 

Parní lokomotiva 1´C - Mogul


Lokomotiva v v barvách dráhy Denver & Rio Grande.

předloha

Lokomotivy s uspořádáním pojezdu 1´C Mogul se v Severní Americe vyráběly od roku 1863. První takové stroje vyrobila lokomotivka Rogers Locomotive Works sídlící v Patersonu (New Jersey). Novinka tehdy vznikla přepracováním lokomotivy s pojezdem 2´B (American), což bylo řešení až do té doby v USA nejvíce rozšířené. Nové řešení pojezdu mohlo přinést až o polovinu větší tažnou sílu u jinak stejně velké lokomotivy.

V následujících padesáti letech bylo vyrobeno podle odhadů něco přes 11000 lokomotiv Mogul. Byly to univerzální lokomotivy, sloužily v osobní i nákladní dopravě. V provozu nahrazovaly své neméně univerzální předchůdkyně provedení American.

Přehled severoamerických parních lokomotiv.


Bok lokomotivy.

model Atlas

Atlas neuvádí, která z mnoha typů lokomotiv s pojezdem Mogul byla konkrétní předlohou tohoto modelu. Dost možná model ani konkrétní předlohu nemá a je jakýmsi idealizovaným průměrem této generace lokomotiv. Každopádně se blízce podobá lokomotivám používaným v osmdesátých letech 19. století. Atlas si toto období vybral patrně proto, aby na lokomotivách uplatnil atraktivní pestrobarevné nátěry tohoto historického období.

Pěkný model stařičké lokomotivy pohání motor umístěný v budce, který pohání spřažená dvojkolí. Vpředu má funkční reflektor. Lokomotiva má, přestože byla na trh uvedena na konci roku 2004, kupodivu ještě standardní spřáhlo velikosti N (pouze vzadu).


Lokomotiva z nadhledu.


Detail přední části. Vidíme zde model rozvodu s plochými šoupátky, na dýmnici je dokonce čitelný i tovární štítek lokomotivky Baldwin.


Detail tendru. Podvozky u modelu nejsou otočné.

Informace o aktuální nabídce amerických lokomotiv (kromě výrobků MTL) a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N.

nahoru
Kolejivo
1´C Mogul
Alco RS-1
VO-1000
FM H-16-44
FM H-24-66
GP7
GP30
GP40
SD24
GE B23-7
GE B30-7
Dash 8-40B
Dash 8-40BW
Vozy Atlas
Depo
Autíčka

 

 

Home ] Kolejivo ] [ 1´C Mogul ] Alco RS-1 ] VO-1000 ] FM H-16-44 ] FM H-24-66 ] GP7 ] GP30 ] GP40 ] SD24 ] GE B23-7 ] GE B30-7 ] Dash 8-40B ] Dash 8-40BW ] Vozy Atlas ] Depo ] Autíčka ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.