g
Bachmann

 

 

Lokomotivy Bachmann

Firma Bachmann je již dlouhá léta zavedeným výrobcem modelů ve velikosti N (též v H0 a dalších). Dlouhá léta vyráběla spíše lacinější modely pro méně náročné zákazníky, když pak začala zvyšovat úroveň svých modelů, zavedla pro tyto lepší modely obchodní označení "Plus" a "Spectrum". Přesto většina výrobků nedosahuje kvalit ani cen špičkových firem Atlas a Kato. V sortimentu je řada modelů parních a motorových lokomotiv a také motorový vůz a dvě tramvaje. Bachmann je také jediným velkosériovým výrobcem nabízejícím lokomotivy z období výstavby prvních transkontinentálních železnic (parní lokomotivy "American").

Prozatím jsem pro stránky zpracoval tyto typy vozidel:

typ výroba od roku poznámka
parní 2-8-0 Consolidation 2002 popis zde dole
lehká malletka USRA 2005  
tramvaje Brill ?  
PCC ?  

 

2-8-0 Consolidation

Lokomotivu uvádím pod obchodním názvem modelu, a to proto, že nemá jednoznačnou předlohu. Model se asi nejvíce podobá lokomotivám řady 900 dráhy Illinois Central, které vyrobila lokomotivka Baldwin okolo roku 1910 (a které byly v roce 1930 rekonstruovány), ale železniční společnosti po celých Spojených státech používaly velmi podobné stroje.

Lokomotivy s uspořádáním Consolidation (1´D + tendr) byly v USA historicky nejrozšířenějším typem. V období let cca 1890 - 1920 byly nejběžnějšími nákladními lokomotivami, poté je v této roli začaly nahrazovat lokomotivy Mikádo (1´D1´ + tendr), ale lokomotivy Consolidation byly dále v provozu na drahách nižší kategorie a v posunovací službě a to až do konce parního provozu v 50. letech.


Bok lokomotivy č.721 Union Pacific - výbornému vzhledu modelu napomáhají i černěná kola.


Budka a tendr lokomotivy č.2523 Atchison, Topeka & Santa Fe.

model Bachmann Spectrum v měřítku 1 : 160

Model je až dosud asi nejpropracovanější velkosériově vyráběnou parní lokomotivou velikosti N. Na lokomotivě naleznete řadu jemných detailů a je lépe si po obdržení modelu zkontrolovat, zda jsou všechny důkladně připevněny, protože jinak hrozí nebezpečí jejich ztráty. S lokomotivou je nutné zacházet opatrně, jinak se některé zvláště jemné detaily brzy polámou. Všechny díly (včetně velkého množství drobných detailů, které nejsou součástí hlavních výlisků lokomotivní skříně) jsou zkompletovány již z výroby. Model získal zcela zaslouženě cenu Model roku 2001 v kategorii lokomotiv velikosti N.

Model se vyrábí v Číně a je zařazen do obchodní řady Bachmann Spectrum.


Detail přední části lokomotivy dává jasnou představu o množství drobných detailů, které se na lokomotivě vyskytují. A jak se vám líbí tovární štítek na dýmnici?

Model má kovový rám, vertikálně rozdělený na dvě elektricky izolované poloviny. V rámu je uložen miniaturní pětipólový motor, který prostřednictvím šnekového převodu a ozubených kol pohání dvě střední spřažené nápravy. Krajní spřažené nápravy jsou poháněné spojnicemi. Hnací dvojkolí jsou opatřena plastovými bandážemi pro zvýšení tažné síly. Odběr elektřiny zajišťují všechna spřažená dvojkolí lokomotivy a všechna dvojkolí tendru. Model se pohybuje (oproti mnohým jiným výrobkům řady výrobců) vcelku přiměřenou rychlostí.

Lokomotiva má vpředu nefunkční maketu spřáhla (lze nahradit spřáhlem Magne-Matic pomocí sady MTL 2004-1) a vzadu klasické spřáhlo velikosti N (lze snadno vyměnit za MTL 1129).


Celý model z nadhledu (UP 721).


ATSF 2523

Krátce po uvedení modelu byly nabízeny lokomotivy těchto železničních společností: UP, ATSF, B&O, Boston & Maine, Chicago, Rock Island & Pacific, Clinchfield, NYC, NKP, Southern Ry., WM a WP (u nejznámějších drah píši zkratky, ostatní vypisuji).


Detail boku části kotle a budky lokomotivy ukazuje další drobné detaily, mezi nimi i ten, který se asi v provozu ulomí jako první...

Podrobnější hodnocení modelu (z něhož jsem zde ale hodně čerpal) přinesl časopis Model Railroader v dubnu 2002.

Informace o aktuální nabídce lokomotiv a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N

 

nahoru
Micro-Trains
Intermountain
de Luxe innovations
Life-Like
Athearn
Atlas
Bachmann
Con-Cor
E-R Models
Kato
Model Power
PCM
Roundhouse
Walthers
Aspenmodel Inc.
Ceník Ameriky
Model roku USA

Malletka USRA
Brill
PCC

 

 

Home ] Micro-Trains ] Intermountain ] de Luxe innovations ] Life-Like ] Athearn ] Atlas ] [ Bachmann ] Con-Cor ] E-R Models ] Kato ] Model Power ] PCM ] Roundhouse ] Walthers ] Aspenmodel Inc. ] Ceník Ameriky ] Model roku USA ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.