g
Odkazy

 

 

Odkazy jsou vázány k tématům, jimiž se moje stránky zabývají a jsou podle nich tříděny (a pak jsou tu z různých důvodů nějaké odkazy navíc)

Pokud se tu nenašel někdo, komu jsem to slíbil, tak se omlouvám, prosím pošlete mi mail s urgencí

Témata odkazů:

odkazy na stránky o modelové velikosti Z - 1 : 220 mají vlastní stránku

zde najdete:

Nm - Výrobci úzkorozchodných modelů ---- Nm - Stránky příznivců a modelářů ---- H0 - modely železnic 1 : 87 ---- Úzkorozchodky Severní Ameriky ---- Stránky o amerických železnicích v češtině ---- České stránky pro železniční modeláře ---- Monografické stránky o čs vozidlech ---- Čeští a slovenští nadšenci a muzejníci ---- Městská hromadná doprava ---- Ostatní

Nm - Výrobci úzkorozchodných modelů:

Aspenmodel

Firma Aspenmodel Inc. (sídlící v Coloradu) nabízí (nejen) úzkorozchodná vozidla amerických drah, která exkluzivně pro ni vyrábí německá firma Westmodel. Volitelně anglicky nebo německy.

Republic Locomotive Works

Nedokončené stránky o zajímavé firmě. Proberete-li se řadou vygenerovaných (asi frontpagem) a zcela bezobsažných stránek, postupně najdete ty dvě, kde je vše důležité. Obrázky úzkokolejek ale budete hledat marně.

Westmodel

Oficiální stránky předního německého malosériového výrobce modelů vozidel (nejen) rozchodu Nm. Kromě vlastního sortimentu vyrábí i modely pro americkou firmu Aspenmodel. Nabídka pro rozchod Nm je ale poslední dobou prázdná.

Nm - Stránky příznivců a modelářů:

British Nn3 Modelling

Stránky britských příznivců úzkorozchodek k velikosti N (pozor v Británii to obvykle není v měřítku 1 : 160, ale v měřítku 1 : 148). Hlavně modely podle britských předloh, ale také modely norské úzkorozchodky kapského rozchodu. Něco informací o modelařině na rozchodech ještě menších než 6.5 mm. Anglicky.

Nn3 N-scale Narrow Gauge

Základní údaje o modelařině na rozchodu Nm v Americe. Fotografie podomácku stavěných vozidel včetně komentáře k jejich stavbě. Fotografie z kolejišť. Velmi pěkné, doporučuji k zhlédnutí. Anglicky.

Nn3 v Kanadě

Kanadské stránky o modelaření na rozchodu Nm. Kromě základních údajů o této modelové velikosti je tu hodně fotografií modelů, které autor postavil nebo upravil pro provoz na svém kolejišti modelujícím dráhy Nového Founlandu. Anglicky.

H0 - modely železnic 1 : 87:

Kadee Quality Products Co.

Oficiální stránky předního amerického výrobce spřáhel Magne-Matic nejen pro velikost H0 (pro rozchody od 10.5 mm po G) a špičkových nákladních vozů amerických železnic v H0.

Úzkorozchodky Severní Ameriky:

Všechny stránky uvedené v této sekci jsou anglicky. Oficiální stránky muzejních a turistických drah v USA jsou bohužel většinou zaměřeny na získávání povrchnějších návštěvníků, takže nějaké podrobnosti, jako třeba přehled parku vozidel, na nich lze nalézt jen zřídka.

Colorado Railroad Museum

Jedna z největších sbírek vozidel úzkorozchodek, včetně parních lokomotiv a legendárního motorového vozu "Splašená husa". Též normálněrozchodná vozidla.

Cumbres & Toltec Scenic Railroad

Známá úzkorozchodka vedoucí po hranicích Colorada a Nového Mexika. Je jedním ze dvou pozůstatků rozsáhlé sítě rozchodu 914 mm, kterou vybudovala dráha D&RG. Většina sítě byla později přestavěna na normální rozchod nebo zrušena. V úseku Antonito - Chama dnes zajišťuje historický provoz Cumbres & Toltec Scenic RR.

Friends of Cumbres & Toltec Scenic Railroad, Inc.

Zatímco předchozí odkaz vede na oficiální stránky dráhy, tento vám ukáže stránky "přátel dráhy" - tedy těch, kteří dráhu podporují, případně na ní jako dobrovolníci zajišťují provoz. 

Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad

Informace o historii dráhy a o současném muzejním provozu na jedné z nejznámějších úzkorozchodek Colorada. Tato dráha je spolu s výše zmíněnou Cumbres & Toltec Scenic RR pozůstatkem kdysi rozsáhlé sítě D&RG.

Galloping Goose Historic Railway

Spolek pečující o motorový vůz typu "Splašená husa" č.5 a schraňující další památky na úzkorozchodnou dráhu Rio Grande Southern. Cílem společnosti je v budoucnu postavit úzkorozchodnou trať s muzejním provozem u města Dolores (Colorado).

Georgetown Loop Railroad

Pozoruhodná úzkorozchodka v srdci coloradských hor. Byla postavena v roce 1877 a na krátké vzdálenosti překonala pozoruhodný výškový rozdíl pomocí spirálního úseku. Zlikvidována byla v roce 1939, ale v roce 1975 byla obnovena včetně úchvatných mostů (včetně spirály) a byl zahájen parní muzejní provoz.

Manitou & Pike´s Peak Railroad

Úzkorozchodná zubačka jezdí od roku 1891 na horu Pike´s Peak. Systém Abt, původně parní provoz, později motorové vozy, dnes jednotky švýcarské výroby. Výchozí stanice dráhy je nedaleko města Colorado Springs.

Roaring Camp Railroad

Roaring Camp & Big Trees Narrow Gauge Railroad je úzkorozchodka s celoročním parním provozem. Trať prochází hlubokými lesy nebetyčných sekvojí, které se rozkládají jižně od San Francisca. Dráha jejíž původ sahá do roku 1857 má dnes za úkol připomínat éru dobývání západu, dobu lesních drah s dřevorubeckými tábory, dobu hledačů drahých kovů a osadníků přicházejících od východu. 

Yosemite Mountain Sugar Pine Railroad

Historická úzkorozchodka poblíž jižního vchodu Yosemitského národního parku. V provozu je krátký obnovený úsek z původní sítě dřevařské dráhy Madera Sugar Pine Lumber Company, která zde v letech 1899-1931 svážela dřevo pomocí pěti lokomotiv soustavy Shay. Dnes zde jezdí dvě lokomotivy Shay koupené od Westside Lumber Company (lokomotiva č.10 z roku 1928 je dnes se svými 83t nejtěžší provozuschopnou Shaykou) a motorové vozy.

White Pass & Yukon Railroad

Informace o historii dráhy a o současném muzejním provozu na úzkorozchodce, které dala vzniknout v roce 1898 zlatá horečka na Klondiku.

O amerických železnicích v češtině

GG1 PRR

O slavných elektrických lokomotivách dráhy Pennsylvania a podobné zajímavosti.

České modelářské stránky

Kroužek železničních modelářů Praha 3

Stránky věnované především stavbě modulového kolejiště ve velikosti TT a ostatní činnosti KŽM.

Zababov - klub modulové železnice

Stránky věnované činnosti klubu a stavbě modulů ve všech běžných modelových velikostech.

Stránky modelové železnice v Chrudimi

Popis několika kolejišť ve velikostech N a H0, perfektní obrázky motorových lokomotiv ve velikosti H0 - zamračené ve všech myslitelných nátěrech atd.

Trainmania - zajímavosti o velké i malé železnici

Velmi pěkné kolejiště TT, zajímavosti o trati Trutnov - Královec - Žacléř (043) a další informace.

Železniční modely FL

Informace pro železniční modeláře

Parostroj

Magazín o železnici a železničním modelářství.

Monografické stránky o čs. vozidlech

Pantograf.webpark

Řady EM 475.0, EM 475.1, EM 475.2, 470 a 471. Základní zdroj informací pro příznivce pantografů jezdících v okolí Prahy.

Klub přátel zeleného sergeje

Řada T 334.0. Jestli chcete vědět něco více o rosničkách, tak tady se dozvíte skoro všechno. Dokonce i to, proč je ve jménu klubu sergej, když jde ve skutečnosti právě a jen o ty rosničky. Velmi pěkné monografické stránky.

Kirow.wz

Kolejové jeřáby, sněhové pluhy, frézy apod. Stránky věnované vozidlům, na které nepřijde až tak často řeč.

Čeští a slovenští nadšenci a muzejníci

Čiernohronská železnice

Stránky o lesní úzkorozchodce známé spíše pod názvem Čierny Balog - jménem obce, ve které je nejdůležitější stanice dráhy. Tuhle úzkokolejku byste měli navštívit osobně - a před její návštěvou si informace o provozu přečtete právě na těchto stránkách.

Společnost železniční

Stránky společnosti provozující muzeum v Jaroměři a pořádající nejrůznější historické jízdy, hlavně s lokomotivou 310.006. 

SMD

Stránky věnované aktivitám SMD, o činnosti na nádraží Kutná Hora město atd.

Art loko

Nejčervenější stránky pro příznivce železnic.

Diskuse o dopravě

K-report

Nejoblíbenější česká diskuse o otázkách drážní dopravy. Též modelářská diskuse. Dříve býval K-report i časopis, později internetový časopis, určité ambice má stále, ale význam má hlavně ta diskuse.

Městská hromadná doprava

Tramvaje.webpark

Jedny z lepších českých stránek o MHD, které nejsou zaměřeny na jediný provoz. Nejen tramvaje, ale i trolejbusy atd.

Z jiného soudku

Rapier Pardubice

Zajímá vás kromě mašinek i raketové modelářství? Pak se podívejte na stránky výrobce raketových motorků!

 

Odkazy Z
Literatura

 

 

Home ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.