g
JTT & partners

 

Modelové stromy a materiály pro stavbu krajiny

Jsem distributorem JTT & PARTNERS v České republice

Po delším hledání nějakého výhodného dodavatele materiálů Woodland Scenics mi přišla do cesty nabídka konkurenční firmy JTT & partners. Protože mi šlo v první řadě o kvalitní listoví, nechal jsem si poslat pár vzorků, které byly ve spolupráci s Trainmanií úspěšně vyzkoušeny (první zkušební strom je zde). Protože jsem to nechtěl déle protahovat, stal jsem se distributorem této značky a nyní již nabízím nejen to listoví, ale i posypy, vlákninu a další materiály pro stavbu krajiny a také některé hotové stromy. Zatím se to teprve rozjíždí, než budu dostatečně reprezentativním zástupcem firmy, ještě nějaká voda uplyne. Pokud jde to o listoví, tak přiměřenou náhradou tolik oblíbené zeleně střední od Woodlandu bude v sortimentu JTT asi zeleň světlá. Aktuální ceník je zde. Pokud máte zájem o modelové palmy, araukárie, sekvoje nebo sykomory, dejte vědět. Objednám vám je do příští dodávky. Přehled stromů je zde.

o firmě

JTT & partners je poměrně nová americká firma (já o ní mám nejstarší záznam z roku 2005) dodávající materiály pro stavbu krajiny. Výrobky JTT jsou určeny především pro železniční modeláře a také pro stavitele architektonických modelů. Oficiální sídlo firmy je v Kalifornii, ale výrobní závod v USA nehledejte, ten stojí ve Vietnamu.


Ukázka dokonalých modelových stromů JTT.

modelové stromy

Těžištěm sortimentu jsou především modelové stromy. Ty se dodávají v několika výrobních řadách, lišících se stupněm propracovanosti, určením, ale také cenou. Největší část katalogu zabírají nejpropracovanější "dokonalé stromy" (professional tree). V roce 2006 se nabízí 34 druhů (nebo variant olistění - podle ročního období) stromů. Od nejběžnějších vrb, dubů, bříz a borovic až po exotické druhy, jako jsou sekvoje, pinie, cedry a blahočty. Palmy jsou v nabídce hned tři. Každý druh stromu se navíc vyrábí v několika (většinou sedmi až deseti) velikostech (od 12 mm do 20 cm, ale některé druhy se dodávají i 45 cm vysoké). Další skupinou jsou "výhodné stromy" (econo tree). Jak říká slogan výrobce, jsou "také hodně věrohodné, přitom cenově výhodné". Oproti dokonalým stromům mají zjednodušenou kostru větví. To výrazně snižuje jejich cenu, přitom ale vzhledový rozdíl není příliš nápadný. Prodávají se balené po jednom až šesti kusech v krabičkách podobných těm, jako mají stromy dokonalé. Třetí, nejlevnější skupinou jsou "úsporné stromy" (econo tree). Ty se vyrábějí ještě jednodušší metodou a je to na nich vidět. V této řadě se nabízejí především jehličnaté stromy (např. smrky). Pro modelování větších zalesněných ploch jsou rozhodně doporučeníhodné, podařené jsou především již zmíněné smrky. Úsporné stromy jsou dodávány ve velkých baleních, obsahujících od 12 do 55 stromů. Přehled stromů je zde. Poslední skupinou výrobků jsou miniaturní, jen 5-13 mm vysoké stromy (micro tree) určené pro urbanistické modely malých měřítek.

Kromě toho se prodávají také díly pro stavbu stromů a stavebnice. Různé typy koster větví a listoví lze koupit samostatně, anebo v sadě obsahující vše potřebné pro modelového dendrologa - začátečníka. Zajímavým (a velmi oblíbeným) výrobkem je také sada "olistěných větví". Ty je možné použít buď přímo jako jednotlivé keře a malé stromky, nebo z několika sestavit větší rostlinu.

posypy, listoví, vláknina

Ačkoliv jsou největší částí sortimentu hotové stromy, já jsem se zatím soustředil spíše na jeho další důležitou část, kterou tvoří základní krajinné materiály - posypy zelené i štěrkové, listoví, vláknina a další. I zde je sortiment bohatý, odstínů je spousta, většina sypkých hmot se dodává ve třech zrnitostech. Část materiálů má syntetický základ (molitan, syntetická vlákna), zčásti se používají i přírodní materiály (drobný štěrk, větvičky, řezaná tráva, drcené listí - tyto posledně zmíněné typy ale zatím nenabízím). Jak se pracuje s listovím JTT ukazuje stránka o stavbě prvního zkušebního stromu.

ostatní

Sortiment doplňují plastové desky s reliéfem (např. tyto) a dále některé výrobky určené vyloženě pro architektonické modely. Postavičky, automobily, pouliční lampy - vše z nebarveného plastu a nefunkční (auta bez oken a s pevnými koly). Až na část sortimentu desek tyto věci zatím nenabízím.

srovnání

Porovnáme-li nabídku JTT s nejznámější konkurencí - Woodlandem, zjistíme, že tu chybí (alespoň zatím) vše pro "spodní stavbu" krajiny. JTT nedodává materiály pro stavbu kopců, skal, stojaté ani tekuté vody, železničních náspů atd. V sortimentu stromů ovšem vede.

překlad

S překladem textů z američtiny si vždycky náramně vyhraji. Pokaždé ovšem narazím také na nejrůznější špeky a někdy opravdu nevím, jestli určitý výraz mínili autoři jako legraci nebo jsem hlupák a něčemu jsem správně neporozuměl. I ty největší anglicko-české slovníky jsou často v koncích a nezbývá než si trochu vymýšlet. Uvidíme, jak se mi podaří přeložit názvy všech stromů, když anglická terminologie není ani zdaleka tak systematická, jak jsme zvyklí z české (a latinské) botaniky. Ze zajímavé terminologie je v nabídce například jeden z posypů, kde je odstín uveden jako "zeleň marťanská". Lépe to přeložit neumím, a asi to ani nejde. Je to přece jasné - tráva v barvě zelených mužíků.

Informace o aktuální nabídce krajinných materiálů JTT & partners naleznete v příslušném ceníku.

nahoru
JTT & partners
Stavíme stromy
Výška stromů
Woodland

Stromy dokonalé
Stromy výhodné
Stromy úsporné
Stavebnice stromů
Střední rostlinstvo
Listoví
Vláknina
Vysoká tráva
Posypy
Štěrky
Stojany
Ceník JTT

 

 

Home ] [ JTT & partners ] Stavíme stromy ] Výška stromů ] Woodland ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.