Kolejivo Z

 

    

Pod značkou Micro-Track dodává firma Micro-Trains svoje kolejivo pro rozchod 6.5 mm. Výhodou tohoto kolejiva oproti značkám Peco a Märklin je především správný počet pražců, odpovídající měřítku 1:220 (koleje Peco a Märklin jsou vhodné spíše pro úzkokolejky větších rozchodů - viz srovnání). Kusové koleje Micro-Track jsou lisovány včetně štěrkového lože. To může být považováno za výhodu i za nevýhodu. Záleží na vkusu a zvyklostech každého modeláře.

Kusové kolejivo

Kusové koleje Z se v nabídce Micro-Trains objevily poměrně pozdě, první typy se začaly prodávat v létě 2005. Jsou mezi výrobky MTL v jistém ohledu vyjímkou - téměř všechny výrobky Micro-Trains se vyrábějí v USA (a firma je na to patřičně vlastenecky hrdá a všude to uvádí), ale tyto koleje se vyrábějí v Číně. Další zvláštností je, že geometrie kolejiva je zcela okopírovaná od firmy Märklin (lze tedy stavět podle plánů kolejišť navržených pro kolejivo Märklin), rozměry se dokonce uvádějí v milimetrech, což je v USA rozhodně neobvyklé.

Jak již bylo napsáno v úvodu, pražce jsou lisovány i se štěrkovým ložem. Výlisky jsou z plastu šedé barvy, trochu "kropenatého" tmavšími pigmenty, pražce jsou nabarveny hnědě. Celkově to nevypadá špatně, ale štěrk je přece jenom asi zbytečně hrubý. Vyrábí se koleje přímé, obloukové ve třech poloměrech, výhybky a některé koleje speciální (napájecí nebo s rozpojovačem). Přehled vyráběných typů je nejlépe patrný v ceníku.

Základní popis a něco obrázků kusového kolejiva je zde, podrobnosti o výhybkách jsou na zvláštní stránce.


Přímé koleje délky 110 mm.


Detail spojených a rozpojených kolejí.


Totéž při pohledu zespodu ukazuje způsob použití spojek štěrkového lože.


Koleje jsou standardně baleny po tuctech, ale já je prodávám i jednotlivě.

Informace o cenách a aktuální nabídce najdete v ceníku kolejiva Z.

Tvarovatelné koleje

Tvarovatelné koleje jsou bez štěrkového lože a vynikají modelově správným rozdělením pražců - viz srovnání různých typů kolejiva Z (kde se také dozvíte další podrobnosti o kolejivu, včetně rozměrů pražců a kolejnic). Jmenovitá délka koleje je 317.5 mm. Ve skutečnosti mají kolejnice délku 318 mm, ale pražce vystačí jen pro 309 mm koleje. Přečnívající konce kolejnic se využijí jen pro vnější kolejnice v prudších obloucích, jinak je potřeba je uříznout na míru.


Základní balení MTL 599 obsahuje 12 kolejí a 24 patkových kolejnicových spojek.


Kolej Micro-Trains snese i pohled pěkně zblízka.


Poslední tři pražce jsou bez upevňovadel (kvůli nasouvání kolejnicových spojek). Ve čtvrtém pražci je otvor pro upevňování koleje pomocí hřebíčků. Takovéto otvory jsou na každé koleji čtyři.

Příslušenství

Z příslušenství ke kolejivu se dodává rozpojovač pro spřáhla Magne-Matic a nakolejovač. Přehled příslušenství včetně cen je zde.

Informace o cenách a aktuální nabídce najdete v ceníku kolejiva Z.

nahoru
Lokomotivy
Nákladní vozy
Osobní vozy
Spřáhla M-M
Kolejivo Z
Příslušenství Z

Výhybky

 

 

Home ] Lokomotivy ] Nákladní vozy ] Osobní vozy ] Spřáhla M-M ] [ Kolejivo Z ] Příslušenství Z ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.