g
Kato

 

 

Lokomotivy Kato

Kato je snad nejuniverzálnějším výrobcem modelové železnice N. Je jedním z mála, kteří se nespecializují na modely železnic jediné oblasti, naopak se zabývá oblastmi hned třemi (a půl). Vyrábí modely evropské, japonské a severoamerické, v sortimentu se ojediněle vyskytla i čínská vozidla. Kromě železničních vozidel nabízí i několik modelů tramvají. Prozatím se zde omezím na severoamerické modely. Na severoamerickém modelářském trhu je Kato jedním ze dvou nejvýznamnějších výrobců lokomotiv velikosti N (spolu s Atlasem). Kromě lokomotiv je velmi zajímavý i sortiment osobních vozů. V oboru nákladních vozů vyrábí Kato jen několik málo typů. Každopádně platí Kato za výrobce špičkových modelů.

Prozatím jsem pro stránky zpracoval tyto typy lokomotiv a vozů:

typ výroba od roku poznámka
Alco PA-1 (PB-1) 1998  
EMD F3A (F3B) 1988  
SD40 1991 popis zde dole
SD70MAC 2003  
SD80MAC 2001  
SD90MAC 2001  
GE AC4400CW 2004  
P42 2002  
Budd RDC-1 až RDC-4 2002 motorové vozy
osobní vozy Superliner 2002  
California Zephyr 2004  
spěšninové vozy Amtrak MHC 2002  

 

EMD SD40

Lokomotivy EMD SD40 se řadí mezi velmi úspěšné typy amerických motorových lokomotiv. Vyráběly se od roku 1966 a do roku 1971 jich bylo dodáno 883 kusů. Později na ně navázala ještě úspěšnější varianta, s typovým označením SD40-2.


Lokomotiva č. 5559 Kanadské pacifické.


Tentýž model z nadhledu.

Stále úspěšný model Kato se vyrábí od roku 1991, v průběhu doby byl výrobek upravován. Dnes se lokomotiva prodává s modelovými spřáhly Kato, černěnými koly, dolepovacími tabulkami s číslem lokomotivy a dalšími soudobými prvky. Motor se dvěma setrvačníky pohání všechna dvojkolí. Pohon má tradiční konstrukci Kato - motor je uložen v kovovém rámu, vertikálně rozděleném na dvě elektricky izolované poloviny. Každý konec motoru pohání krátkým kloubovým hřídelem šnekový převod, od něhož jsou čelními ozubenými koly poháněna dvojkolí.


Detail přední části lokomotivy s krátkým představkem. Chybí doplnit tabulky s číslem lokomotivy do oválných otvorů nad čelním oknem kabiny strojvedoucího.

Informace o aktuální nabídce amerických lokomotiv (kromě výrobků MTL) a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N

 

nahoru
Micro-Trains
Intermountain
de Luxe innovations
Life-Like
Athearn
Atlas
Bachmann
Con-Cor
E-R Models
Kato
Model Power
PCM
Roundhouse
Walthers
Aspenmodel Inc.
Ceník Ameriky
Model roku USA

Alco PA
F3 (A+B)
SD70MAC
SD80MAC
SD90MAC
GE AC4400CW
GE P42
Budd RDC 1-4
California Zephyr
Superliner
Služební
MHC

 

 

Home ] Micro-Trains ] Intermountain ] de Luxe innovations ] Life-Like ] Athearn ] Atlas ] Bachmann ] Con-Cor ] E-R Models ] [ Kato ] Model Power ] PCM ] Roundhouse ] Walthers ] Aspenmodel Inc. ] Ceník Ameriky ] Model roku USA ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.