g
de Luxe innovations

 

 

de Luxe innovations

kontejnerová doprava ve velikosti N

De Luxe innovations je mladá firma, která se rozhodla vyplnit mezery v nabídce severoamerických modelů velikosti N. Že se zaměřila na kontejnerovou dopravu (a další intermodální dopravní systémy) je možná tak trochu náhoda, ale dělá tuto práci opravdu dobře. Kontejnery (a vše co s nimi souvisí) zdaleka nejsou jedinou náplní výrobního programu. V nabídce najdeme i několik dalších méně běžných, nebo až dosud ostatními výrobci opomíjených typů vozů a také náklady pro vozy a různé doplňky. Další samostatnou kapitolou sortimentu jsou pak vojenské vozy, případně vozy s nápisy propagujícími armádu (o těch zde zatím nepíšu).

Zdaleka nejpozoruhodnější je ovšem rozsáhlý sortiment kontejnerů, který nemá ve světě co do počtu typů a nátěrů srovnání (viz celkový přehled). Kvalitní modely jistě ocení železniční modeláři po celém světě.

Kontejnery

De Luxe Innovations vyrábí celou řadu různých typů kontejnerů ve všech základních délkách - 20, 40, 45, 48 a 53 stop. V sortimentu jsou kontejnery s různým provedením bočnic, kontejnery s chladícím agregátem atd. Kontejnery mají pěkné popisy a to i na obou čelech, jak odpovídá skutečnosti a obvykle jsou prodávány v sadách po dvou kusech s různými čísly. Nemají otevírací dveře. V souvislosti s kontejnery je třeba zmínit i další výrobek, kterým je kontejnerové lepidlo.


Přehled typů kontejnerů vyráběných de Luxe innovations. V obrázku jsou aktivní odkazy na podrobnější popis.


Hromádka modelů různých typů kontejnerů, které ale mají společného výrobce - de Luxe innovations.

Vozy a příslušenství

De Luxe Innovations vyrábí především vozy na kontejnery a pro ostatní kombinovanou dopravu. V sortimentu jsou i běžnější vozy zavřené, výsypné, plošinové a další (které jsem zatím nezpracoval). V současnosti (2005) se připravuje celá řada dalších pozoruhodných vozů kombinované dopravy.

Prozatím jsem pro stránky zpracoval tyto typy vozů:

typ výroba od roku poznámka
nákladní vozy kontejnerové Gunderson Twinstack 1994  

Gunderson Maxi-Stack III

2005 ?  
další kombinovaná doprava Roadrailer 2000  
ostatní zavřený vůz AAR vzor 1944   provedení s lávkou a bez lávky
vůz na štěpky 1993 dvě provedení
Twin Tub 1994 ?  
automobily skříňový návěs 2000 ? stejný jako Roadrailer
kontejnerový návěs   stavebnice


Hromádka krabiček obsahujících vozy de Luxe innovations. Nápadně převažují dlouhé krabice na článkové jednotky...

Z historie firmy

Za založení firmy může Roberta. Byla s manželem na dovolené v Oregonu a každodenně kolem jejich hotelu projížděl nákladní vlak složený z obrovských vozů přepravujících dřevěné štěpky. Roberta zatoužila mít model takového vlaku, ale věrohodný model vozu na štěpky se jí nepodařilo najít. Přestože se jedná o poměrně výrazný typ vozu, zavedení výrobci modelů neprojevili zájem se jím zabývat. No a tak padlo rozhodnutí vyrobit si ho vlastní cestou a zdaleka ne jenom pro sebe. První modely byly společně s novou firmou představeny veřejnosti v roce 1993.

Počátečním cílem nové firmy bylo vyrobit modely, které se zakladatelům firmy líbily a nebylo je možné jinak sehnat. Přitom se ale odmítli přizpůsobit trendu panujícímu u mnoha jiných firem, že stačí mít například jeden uhlák a z něj pomocí vhodného nátěru vykouzlit model jakéhokoliv vozu bez střechy (včetně vozu na štěpky), nebo že z jedné formy na typizovaný zavřený vůz lze vyrobit vozový park jakékoliv severoamerické železnice. De Luxe innovations se snaží vyrábět dobře jezdící a co možná nejvíce modelově věrné výrobky a v tomto směru i ukazuje cestu ostatním výrobcům. Když byl v roce 1994 uveden model kontejnerového vozu Twinstack, bylo to poprvé co byl tovární model doplněn detaily z leptaného plechu. Nyní je to běžná praxe u lepších modelů řady výrobců.

De Luxe innovations se zaměřuje výhradně na modelovou velikost N. Je to dáno tím, že všichni zaměstnanci jsou vyznavači tohoto měřítka.

vývoj v roce 2006

Krátce po naší poslední dodávce se zastavilo ohlašování novinek a vůbec ustaly změny na stránkách de Luxe innovations. Dlouho se mi nedařilo zjistit co se děje a také pokusy o další objednávku zůstávaly bez odezvy. Teprve koncem roku se objevila zpráva, že dojde ke změnám ve vedení firmy (snad i majitel) a především se firma přestěhuje z Kalifornie. Stěhování má být stylové, veškeré vybavení má být naloženo do třiapadesátistopého kontejneru, který bude následně naložen na vůz Union Pacific a vykoná transkontinentální cestu v téměř nejdelší možné variantě. Nové působiště je snad ve státě New Jersey. Po přestěhování má být rychle obnovena výroba a také mají být rychle dokončeny dříve ohlášené novinky.


Kontejnery de Luxe innovations.

Informace o aktuální nabídce modelů de Luxe innovations je rozdělena na dvě části. Kontejnery a související zařízení (kromě vozů) najdete v ceníku kontejnerů, ostatní výrobky (včetně kontejnerových vozů) v ceníku amerických modelů velikosti N 

nahoru
Micro-Trains
Intermountain
de Luxe innovations
Life-Like
Athearn
Atlas
Bachmann
Con-Cor
E-R Models
Kato
Model Power
PCM
Roundhouse
Walthers
Aspenmodel Inc.
Ceník Ameriky
Model roku USA

Polokatalog
Kontejner 20´
Kontejner 40´
Kontejner 40´ chl.
Kontejner 40´ vys.
Kontejner 45´
Kontejner 48´
Kontejner 53´
Twinstack
Maxi-Stack III
RoadRailer
Zavřený vůz AAR
Vůz na štěpky
Twin Tub
Návěs kontejnerový
Návěs skříňový
Kontejnerové lepidlo

 

 

Home ] Micro-Trains ] Intermountain ] [ de Luxe innovations ] Life-Like ] Athearn ] Atlas ] Bachmann ] Con-Cor ] E-R Models ] Kato ] Model Power ] PCM ] Roundhouse ] Walthers ] Aspenmodel Inc. ] Ceník Ameriky ] Model roku USA ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.